Psychoterapia

Toksyczne związki. Rozstać się czy pozostać?

  • Czytany 875 razy

„ I żyli długo i szczęśliwie”, któż z nas nie słyszał o tym zakończeniu. Zakończenie to niestety w większości par możliwe jest tylko w bajkach. Wchodzimy w nowy związek z nadzieją na uzyskanie od drugiej osoby wsparcia i zrozumienia. Często jednak bycie z drugą osobą staje się koszmarem. Jak rozpoznać , że nasza relacja przynajmniej dla jednej strony robi się toksyczna?

Warto przyjrzeć się przede wszystkim naszym emocjom, ponieważ one jak drogowskazy wskazują, że coś się dzieje niepokojącego. Relacja miłosna dwojga ludzi powinna opierać się na szacunku i życzliwości. Czy mój związek zawiera te cechy, czy jest powodem do smutku, złości lub frustracji i zakłopotania? Toksyczną relację możemy poznać po kilku oznakach:

1) Mój partner chce sprawować nade mną nadmierną kontrolę : może ograniczać kontakty z innymi ludźmi, nieustannie sprawdzać gdzie i z kim przebywam, czytać bez pytania prywatne smsy i maile. Toksyczne związki są bardzo hermetyczne.

2) Przemoc psychiczna może być bardzo zawoalowana, na przykład pod przykrywką dobrych rad partner wymusza na nas określone zachowania i działania. Pod naciskiem możemy rezygnować z tego co naprawdę chcemy robić w życiu oraz możemy czuć się coraz gorzej ze sobą.

3) Jeżeli partner lub partnerka stale krytykuje nas, również w obecności osób trzecich to zdecydowanie możemy mówić o destrukcyjnej dla nas relacji.

Czujemy się więc w naszym związku coraz gorzej. Co dalej z tym faktem? Oczywiście, to indywidualną decyzja każdego z partnerów. Jeżeli widzimy jeszcze szanse dla związku warto zawalczyć o relację, przeprowadzić rozmowę z partnerem z pozycji „ja”, bez pretensji i oskarżania, w celu pokazania swoich uczuć. Często druga strona jest nieświadoma swoich zachowań. Warto poszukać form wsparcia, specjalistów od pomocy par jest na rynku mnóstwo. W przypadku przemocy fizycznej nie możemy pozostawać obojętni, należy się bronić, ustalić granice, szukać pomocy w specjalnych placówkach i na Policji. Należy pamiętać, że groźby słowne pod naszym adresem są również karalne. 

Jeżeli masz wątpliwości, czy Twój związek jest toksyczny i czy w nim pozostać czy może się rozstać zapraszam do kontaktu.

Patrycja Bukała

© 2017-2020 Patrycja Bukała. All rights reserved!